Porady , Renowacja, Konserwacja

Porady dla właścicieli i administratorów budynków z cegły ceramicznej

Renowacja i konserwacja ceglanego muru

Co warto wiedzieć

Czerwona cegła zawsze może wyglądać pięknie. Niestety, upływający czas nie zawsze był dla niej łaskawy, dlatego warto wiedzieć, jak przywrócić jej urodę…

Tynk

Jeżeli ceglany mur został wtórnie pokryty tynkiem, należy się go pozbyć. Skuwanie powinniśmy wykonywać ostrożnie, ręcznie, mniejszymi młotkami, czasem z pomocą dłuta i metalowej szczotki. Mimo, że to czynność pracochłonna, należy wykonać ją w dokładnie.

Czyszczenie

Jeżeli budynek nie był otynkowany, należy oczyścić mur z brudu. Pierwszym krokiem będzie dokładne umycie ceglanego muru myjką ciśnieniową. Strumień wody powinien dokładnie i silnie penetrować powierzchnię, oczywiście bez uszkadzania spoiwa. Mokra cegła będzie łatwiejsza do dalszej obróbki, czyli szorowania. Można wykonać je ręcznie za pomocą szczotki ryżowej lub drucianej (należy sprawdzić czy szczotka nie pozostawia wyraźnych śladów). Jeżeli cegła jest w dobrym stanie, można skorzystać z polerskiej maty drucianej oraz wiertarki, co znacznie przyspiesza pracę. Zdecydowanie najszybszą, najskuteczniejszą, ale też i najdroższą metodą jest piaskowanie. Piaskowanie wymaga specjalistycznego sprzętu, który można także wypożyczyć do indywidualnego użytkowania.

Należy pamiętać, że każde szorowanie i szlifowanie wywołuje znaczne pylenie, dlatego do wszelkich prac niezbędne jest zabezpieczenie dolnych i górnych dróg oddechowych oraz oczu. Najlepiej wykonywać te prace latem i w miarę możności osłonić budynek gęstą siatką lub wysokim ogrodzeniem. Koniecznie należy zamknąć wszystkie okna. Pylenia można uniknąć stosująchydropiaskowanie, jednak ta metoda może być zastosowana w przypadku cegły glazurowanej, klinkierowej albo dobrze wypalonej. Ponieważ może uszkodzić strukturę cegły, zawsze należy wykonać próbę na fragmencie muru.

Zabezpieczenie

W trakcie czyszczenia muru zapewne pojawiły się ubytki w spoinach między cegłami, zatem należy uzupełnić spoiny i ewentualnie ponownie wykonać fugowanie spoin. Przed zastosowaniem nowych spoin trzeba starannie ocenić zgodność kolorystyczną starego i nowego fragmentu muru na przykładowym kawałku, tak by „załatane dziury” nie były zbyt widoczne.

Umytą, oczyszczoną i uzupełnioną powierzchnię należy zabezpieczyć za pomocą impregnatów hydrofobicznych. Na rynku nie brakuje preparatów, które chronią przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi. Najlepiej wybrać głęboko penetrujący, odpowiedni do porowatej struktury cegły. Należy zadbać o dokładną impregnację cegły. Warto przed zdecydowaniem się na konkretny produkt sprawdzić jego działanie na mniejszym i mniej widocznym kawałku muru, co pozwoli ocenić finalny efekt. Jeśli mur będzie elementem wystroju wnętrza, należy pamiętać, by nie korzystać z toksycznych impregnatów.

Odnowiona i zabezpieczona cegła będzie wyglądała oryginalnie, a widoczny na niej „ślad czasu” tylko doda jej  szlachetności.